25.03.-27.03.2024.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 891973
Osmaši u Vukovaru
Autor: Administrator , 12. 12. 2019.

U okviru projekta „ Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ od 2. do 3. prosinca 2019. u Vukovaru su boravili učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih profesora.

Nakon 4 sata vožnje učenici su stigli u Vukovar. Uz vožnju kroz grad odmah su uočili vodotoranj te veličanstveni Dunav koji se seže uz grad.

U memorijalnom centru , gdje su kasnije i prespavali imali su dva predavanja na temu „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Nakon pauze za ručak, krenuli su u Vučedolski muzej. Tamo su naučili ponešto o vučedolskoj kulturi i ljudima koji su tamo živjeli prije više od 2000 godina. Zatim su krenuli u dvorac Eltz, barokni dvorac na obali Dunava. Tamo je smješten Muzej grada Vukovara. Kasnije su se osmaši smjestili u sobe, imali pauzu, večerali i išli u disko. Prvi dan vrijeme nas baš i nije poslužilo. Bilo je kišovito i prohladno.

Drugog dana učenike je čekao vrlo bogat i sadržajan dan. Ujutro nakon doručka osmaši su krenuli u posjet bolnici Vukovar. Unatoč međunarodnim pravilima o ratovanju na bolnicu je dnevno padalo više od 700 granata. Bila je potpuno razorena. Nakon pada Vukovara i ulaska agresora u bolnicu 263 ranjenika odvedeno je na Ovčaru, ubijeno u masovnoj grobnici.

Nakon bonice osmaši su posjetili Memorijalno groblje Vukovar. Saznali su iz predavanja da je tu ukopano 900 tijela ( 900 bijelih križeva koji predstavljaju žrtve rata). Najmlađa žrtva imala je 6 mjeseci, a najstarija 104 godine.

Nakon groblja učenici su krenuli na Ovčaru – farma i masovna grobnica gdje je ubijeno više stotina civila i vojnika. Danas je to spomen – dom Ovčara. Nakon Ovčare osmaši su se kratko zadržali kod vodotornja jednog od najvećeg simbola Domovinskog rata.

U crkvi sv.Filipa i Jakova učenici su pogledali film o Vukovaru i razgledali crkvu. Drugi dan bilo je ljepše vrijeme, idealno za obilazak memorijalnih mjesta.Na svakom memorijalnom mjestu osmaši su zapalili lampion u znak sjećanja na poginule u Domovinskom ratu.

Iduće lokacije bile su Trpinjska cesta i tvornica Borovo. Trpinjska cesta nosi naziv i „Groblje tenkova“ jer su tamo hrvatski branitelji zaustavili osmdesetak tenkova i time usporili neprijatelju ulazak u grad.Danas je to spomen – dom na Trpinjskoj cesti. U tvornici Borovo sklonili su se civili, a nakon pada grada odvedeni su u logore u Srbiji. Nakon toga osmaši u pratnji svojih profesora krenuli su nazad prema Memorijalnom centru. U dvorištu Memorijalnog centra osmaši su  u pratnji bojnika  razgledali ratne avione, tenkove, oružje i drugu ratnu opremu. Također obišli su vojarnu gdje su mučeni civili i branitelji nakon pada Vukovara. U drugoj vojarni – bivša vojarna 204. VU brigade, učenici su mogli vidjeti karte, fotografije, članke, oružje i drugu ratnu opremu. Svi ti povijesni izvori govore nam što se događalo  u Vukovaru za vrijeme rata i nakon njega.

Prije odlaska osmaša  na terensku nastavu učenici naše škole prikupljali su hranu i higijenske potrepštine koju su predali u socijanu samoposlugu u Vukovaru.

Nakon ručka učenici su posjetili Školu mira i odslušali predavanje o miru i integraciji Podunavlja. Nakon predavanja uslijedio je kviz o Domovinskom ratu. Sudjelovalo je pet osnovnih škola iz cijele Hrvatske.

I škola Gustava Krleca imala je dva predstavnika. Predstavnici naše škole bili su Dominik Sović i Lovro Gvozdanović. Naravno osvojili su prvo mjesto. Bravo Dominik, bravo Lovro!

U ta dva dana osmaši su mnogo naučili, lijepo se podružili, a možda čak i zaplakali.

Vukovar je grad heroja, te ne smijemo nikada  zaboraviti što se dogodilo 1991.

Mihael Jandrej, prof.

Učenici 8.razreda

Profesori u pratnji:  Ivana Olivari, Anto Slipac, Lidija Župan Ivanović,  Marijana Maričić, Mario Damjanović,  Hana Kostadinović, Mihael Jandrej